alfa-fetoproteina
Stężenie alfa-fetoproteiny (AFP) w surowicy krwi stanowi istotny marker zarówno w diagnostyce nowotworów, jak i w ocenie potencjalnych wad genetycznych oraz dysraficznych u płodu. AFP to jednołańcuchowa glikoproteina o masie około 70 kDa, której poziom wzrasta w czasie ciąży oraz w obecności niektórych nowotworów złośliwych i schorzeń łagodnych. U płodów AFP jest kluczowym białkiem w surowicy, powstającym w komórkach woreczka żółtkowego, jelitach oraz wątrobie.
Podwyższone stężenie AFP może służyć do różnicowania nowotworów zarodkowych, takich jak nienasieniak jądra (nonseminoma) i nienasieniak jajników (non-dysgerminoma) w porównaniu do ich odpowiedników – nasieniaka (seminoma) oraz dysgerminoma. W przypadku seminoma poziom AFP zazwyczaj pozostaje na stabilnym poziomie, chyba że wystąpią przerzuty nienasieniaka. Zwiększenie stężenia AFP bywa także związane z chemioterapią u pacjentów z nasieniakiem, która może uszkadzać wątrobę.
Wspomniane podwyższenie stężenia AFP obserwuje się również w innych nowotworach. Na przykład, w raku wątrobowo-komórkowym (HCC) poziom AFP jest cennym narzędziem w prognozowaniu i monitorowaniu skuteczności leczenia. AFP może być także podwyższony w przypadkach raka trzustki (24% pacjentów), jak również w nowotworach żołądka, jelit i płuc. Do schorzeń nienowotworowych prowadzących do wzrostu AFP w surowicy należą choroby wątroby, m.in. zapalenie wirusowe (zarówno ostre, jak i przewlekłe) oraz marskość, a także choroba Louis-Bar i dziedziczna tyrozynemia. U pacjentów z marskością wątroby regularne badanie AFP co sześć miesięcy pełni rolę przesiewową w kierunku raka.
W kontekście diagnostyki prenatalnej, pomiar stężenia AFP w krwi matki jest wykorzystywany w ocenie ryzyka wystąpienia wad rozwojowych układu nerwowego płodu oraz wad genetycznych, takich jak trisomie 21, 18 i 13.
Zaleca się, aby pacjent był na czczo przez co najmniej 8 godzin przed pobraniem krwi.
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne “Artemida Olsztyn”
ul. Barcza 54/U2,
10-685 Olsztyn
Tel: (+48) 89 721 14 44
rejestracja@artemidalab.pl
Pracujemy w godzinach:
pon.-pt. w godz. 7.30-14.30
sobota w godz. 7.30-12.00 (punkt pobrań krwi dla dzieci i dorosłych)
BADANIA ALERGOLOGICZNE | BADANIA IMMUNOLOGICZNE | BADANIA NA INFEKCJE INTYMNE | BADANIE NASIENIA - SEMINOGRAM | BADANIA W NIEPOWODZENIACH ROZRODU | BADANIA GENETYCZNE | BADANIA W CIĄŻY | BADANIA BIOCHEMIA / IMMUNOCHEMIA / SEROLOGIA | Olsztyn | Polityka prywatności