Badania podstawowe

ALT

Aminotransferaza alaninowa  (ALT, ALAT)

Czas Realizacji

1 dzień roboczy

Materiał

  • krew

Dodatkowe Informacje

Badanie poziomu aminotransferazy alaninowej (ALT) służy do diagnozowania chorób wątroby. ALT, będąca enzymem występującym głównie w hepatocytach, bierze udział w przemianach aminokwasów i glukoneogenezie. Jest bardziej specyficzna niż aminotransferaza asparaginianowa (AST) i wzrost jej poziomu często wskazuje na uszkodzenie wątroby, choć może być również spowodowany problemami w mięśniach czy nerkach.

ALT może wykazywać wzrost już przy minimalnych uszkodzeniach wątroby, a jego wartość w surowicy krwi może znacznie się zwiększyć, zwłaszcza w przypadku stanów zapalnych. W chorobach wątroby aktywność ALT potrafi przekroczyć 500 U/l, a w wirusowym zapaleniu wątroby wzrost ten może wystąpić na 7-14 dni przed pojawieniem się żółtaczki. Wartość ALT może być również podwyższona przez czynniki dietetyczne oraz w wyniku urazów mięśniowych.

Dla diagnostyki ważny jest stosunek aktywności AST do ALT (wskaźnik de Ritisa). Zwykle w ostrych wirusowych chorobach wątroby ALT jest wyższa niż AST, podczas gdy w przypadku schorzeń alkoholowych i marskości wskaźnik AST/ALT przekracza 1, a w ostrych stanach alkoholowych nawet 2.

Jak się przygotować do pobrania

Badanie powinno być przeprowadzone na czczo. Wskazane jest, aby ostatni posiłek poprzedniego dnia zjedzony został najpóźniej o godzinie 18:00. Krew do analizy należy pobierać w przedziale czasowym od 7:00 do 10:00.

Cena

15zł