Stężenie kwasów żółciowych we krwi jest istotnym wskaźnikiem funkcjonowania wątroby. Sole kwasów tłuszczowych pełnią rolę detergentów oraz aktywatorów w procesie trawienia i wchłaniania lipidów w jelicie cienkim. Odpowiedni stosunek cholesterolu do kwasów tłuszczowych w żółci zapobiega powstawaniu kamieni w pęcherzyku żółciowym. Kwasy żółciowe, które są syntetyzowane w wątrobie z cholesterolu, trafiają do jelita, z czego 5% jest wydalane, a pozostałe 95% jest wchłaniane i transportowane do wątroby przez krążenie jelitowo-wątrobowe.
Kwasy żółciowe, powstające z cholesterolu, nazywane są kwasami pierwszorzędowymi; do najważniejszych z nich należą kwas cholowy i kwas chenodeoksycholowy. Pod wpływem bakterii jelitowych ulegają one dehydroksylacji i dekoniugacji, przekształcając się w kwasy drugo- i trzeciorzędowe. Wśród kwasów drugorzędowych, które występują u ludzi, najważniejsze to dezoksycholowy i litocholowy.
Badanie stężenia kwasów żółciowych we krwi przeprowadza się w przypadkach cholestazy zewnątrzwątrobowej, kiedy spływ żółci z wątroby do przewodu pokarmowego jest utrudniony na skutek obturacji dróg żółciowych czy stanu zapalnego. Również ocenia się je w sytuacji cholestazy wewnątrzwątrobowej, która może wystąpić na skutek uszkodzeń hepatocytów, toksyn, leków, patogenów oraz w marskości wątroby, co może prowadzić do zaburzeń metabolizmu kwasów tłuszczowych i cholestazy wrodzonej.
Stężenie kwasów żółciowych we krwi w czasie ciąży może ulegać zmianom, co jest wynikiem zmian hormonalnych oraz fizjologicznych zachodzących w organizmie kobiety. W ciąży wiele kobiet doświadcza zwiększonego poziomu kwasów żółciowych, co jest związane z rozwojem cholestazy ciążowej, stanu, który może prowadzić do objawów takich jak świąd skóry.
Cholestaza ciążowa zazwyczaj występuje w trzecim trymestrze ciąży, chociaż może pojawić się również wcześniej. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak intensywny świąd, należy skontaktować się z lekarzem, aby przeprowadzić odpowiednie badania i ocenić poziomy kwasów żółciowych. Wysokie stężenie kwasów żółciowych może mieć konsekwencje dla zdrowia matki i płodu, dlatego istotne jest ich monitorowanie.
Jeśli masz konkretne pytania dotyczące stężenia kwasów żółciowych we krwi w czasie ciąży, skonsultuj się ze specjalistą ginekologiem.
Krew należy pobierać na czczo w godzinach od 7:00 do 10:00. Ostatni posiłek dnia poprzedzającego badanie powinien być zjedzony nie później niż o 18:00.
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne “Artemida Olsztyn”
ul. Barcza 54/U2,
10-685 Olsztyn
Tel: (+48) 89 721 14 44
rejestracja@artemidalab.pl
Pracujemy pon.-pt. w godz. 7.30-14.30
BADANIA ALERGOLOGICZNE | BADANIA IMMUNOLOGICZNE | BADANIA NA INFEKCJE INTYMNE | BADANIE NASIENIA - SEMINOGRAM | BADANIA W NIEPOWODZENIACH ROZRODU | BADANIA GENETYCZNE | BADANIA W CIĄŻY | BADANIA BIOCHEMIA / IMMUNOCHEMIA / SEROLOGIA | Olsztyn | Polityka prywatności