family-1866868_1280

Jak przygotować dziecko do pobrania krwi?

Stres i lęk związany z pobieraniem krwi oraz igłami są powszechne nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród najmłodszych pacjentów. Zadaniem rodziców nie jest tylko pocieszenie dziecka po wkłuciu, ale także kompleksowe przygotowanie go na to, co go czeka podczas tego i kolejnych badań. Jak zatem należy przygotować dziecko do pobierania krwi? Przeczytaj poniższy poradnik, który pomoże Ci w odpowiedzialnym zadaniu przygotowania dziecka na nieuniknione badanie.

Oswojenie

Dzieci często reagują strachem na nowe sytuacje, dlatego ważne jest, aby wcześniej przygotować malucha na to, co go czeka. Opisz dokładnie procedurę pobierania krwi, ale używaj łagodniejszych słów, na przykład zamiast „igły” mów „igiełka”.

Zacznij uświadamianie dziecka dzień przed badaniem. Staraj się unikać sytuacji, gdzie dziecko jest zaskakiwane i nie wie, co się wydarzy. Mimo że niektórzy rodzice myślą, że zwykłe zaskoczenie pomoże zminimalizować strach dziecka, to zazwyczaj ma odwrotny skutek.

Obudź odwagę

Kiedy wprowadzasz malucha do tematu pobrania krwi, nie zapomnij wyjaśnić mu, dlaczego to jest ważne. Opowiedz mu, że badania są potrzebne, aby sprawdzić, czy jest zdrowy. Możesz przytoczyć przykłady ulubionych bohaterów bajkowych, lub stworzyć specjalną bajkę, w której bohater odważnie przystępuje do pobrania krwi, a następnie spotyka go coś wyjątkowego.

Daj przykład

Zachęć dziecko do pokonania strachu przed badaniem krwi i dla przykładu również się przebadaj. Dzięki temu, uczysz dziecko, jak ważne jest dbanie o zdrowie, co ma wpływ na jego przyszłość. Kultywowanie nawyku profilaktycznych badań od najmłodszych lat pozwoli Twojemu dziecku cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną w dorosłym życiu.

Drobna nagroda

Po wykonaniu pobrania krwi, należy delikatnie uciskać miejsce wkłucia przez 5 – 7 minut, aby uniknąć powstania siniaków. Następnie można nagrodzić dziecko za odwagę małym prezentem. W naszym Laboratorium każdy mały pacjent otrzymuje drobny upominek, co pozwoli mu lepiej kojarzyć całe wydarzenie.

Punkt pobrań przyjazny dzieciom w naszym Laboratorium

W każdy wtorek, w godz. 7.30-14.30, do naszego punktu pobrań krwi w Laboratorium zapraszamy rodziców z dziećmi w każdym wieku. W tym dniu krew pobiera pielęgniarka wyspecjalizowana w pobraniach u dzieci.

Jeśli chcielibyście Państwo dodatkowo wykonać u dziecka badania, których nie znaleźliście w naszym cenniku, prosimy o kontakt z rejestracją, dostosujemy się do Państwa potrzeb, zachowując atrakcyjne ceny badań.