family-1866868_1280

Jak przygotować dziecko do pobrania krwi?

Stres i lęk związany z pobieraniem krwi oraz igłami są powszechne nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród najmłodszych pacjentów. Zadaniem rodziców nie jest tylko pocieszenie dziecka po wkłuciu, ale także kompleksowe przygotowanie go na to, co go czeka podczas tego i kolejnych badań. Jak zatem należy przygotować dziecko do pobierania krwi? Przeczytaj poniższy poradnik, który pomoże Ci w odpowiedzialnym zadaniu przygotowania dziecka na nieuniknione badanie.

Oswojenie

Dzieci często reagują strachem na nowe sytuacje, dlatego ważne jest, aby wcześniej przygotować malucha na to, co go czeka. Opisz dokładnie procedurę pobierania krwi, ale używaj łagodniejszych słów, na przykład zamiast „igły” mów „igiełka”.

Zacznij uświadamianie dziecka dzień przed badaniem. Staraj się unikać sytuacji, gdzie dziecko jest zaskakiwane i nie wie, co się wydarzy. Mimo że niektórzy rodzice myślą, że zwykłe zaskoczenie pomoże zminimalizować strach dziecka, to zazwyczaj ma odwrotny skutek.

Obudź odwagę

Kiedy wprowadzasz malucha do tematu pobrania krwi, nie zapomnij wyjaśnić mu, dlaczego to jest ważne. Opowiedz mu, że badania są potrzebne, aby sprawdzić, czy jest zdrowy. Możesz przytoczyć przykłady ulubionych bohaterów bajkowych, lub stworzyć specjalną bajkę, w której bohater odważnie przystępuje do pobrania krwi, a następnie spotyka go coś wyjątkowego.

Daj przykład

Zachęć dziecko do pokonania strachu przed badaniem krwi i dla przykładu również się przebadaj. Dzięki temu, uczysz dziecko, jak ważne jest dbanie o zdrowie, co ma wpływ na jego przyszłość. Kultywowanie nawyku profilaktycznych badań od najmłodszych lat pozwoli Twojemu dziecku cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną w dorosłym życiu.

Drobna nagroda

Po wykonaniu pobrania krwi, należy delikatnie uciskać miejsce wkłucia przez 5 – 7 minut, aby uniknąć powstania siniaków. Następnie można nagrodzić dziecko za odwagę małym prezentem. W naszym Laboratorium każdy mały pacjent otrzymuje drobny upominek, co pozwoli mu lepiej kojarzyć całe wydarzenie.

Praktyczne wskazówki

Pobranie krwi u niemowlaka (do 12 miesiąca życia):

  1. Pamiętaj, że Twoje emocje mogą wpływać na dziecko. Staraj się być spokojny i pozytywnie nastawiony, aby dać maluchowi poczucie bezpieczeństwa.
  2. Staraj się zaplanować wizytę w czasie, gdy dziecko jest wypoczęte i najedzone. Unikaj pobrania krwi, gdy maluch jest rozdrażniony lub zmęczony.
  3. Badanie krwi nie wymaga, aby niemowlę było na czczo. Warto nakarmić dziecko pełną porcją mleka na około 30 minut przed wykonaniem testu.
  4. Zadbaj o to, aby maluch był komfortowo ubrany. Wybierz luźne ubranko, które umożliwi łatwe podwinięcie rękawów lub nogawek.
  5. Wcześniej wymień dziecku pieluszkę, jeśli to konieczne.
  6. Weź ze sobą ulubioną zabawkę lub kocyk, który może uspokoić dziecko podczas procedury. Znajome przedmioty mogą pomóc w złagodzeniu stresu.
  7. Przygotuj numer PESEL dziecka.
  8. Aby zapewnić dziecku ciepło podczas pobierania krwi, owiń je w kocyk.
  9. Wykorzystaj smoczek, aby uspokoić dziecko. W trakcie pobierania krwi rozmawiaj z nim – twój głos może pomóc złagodzić jego stres. Jeśli dziecko potrafi skupić się na zabawce, spróbuj odwrócić jego uwagę w ten sposób.
  10. Nie zapomnij o uciskaniu miejsca wkłucia przez 5-7 minut, co pomoże zminimalizować ryzyko pojawienia się siniaków.

Pobranie krwi u starszego dziecka:

  1. Dzieci
    • do 3. roku życia – zaleca się, aby badania wykonywać co najmniej 3 godziny po lekkim posiłku z niskim indeksem glikemicznym.
    • po trzecim roku życia – powinno się stosować zasady podobne do tych dla dorosłych, czyli przeprowadzać badania na czczo, co oznacza ostatni posiłek 8-12 godzin przed pobraniem.
  2. Przygotuj PESEL dziecka.
  3. Warto zabrać ze sobą ulubioną zabawkę dziecka.
  4. Należy ubrać dziecko w wygodne ubranie, najlepiej z krótkim rękawem, aby specjalista miał swobodny dostęp do rąk. 
  5. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, co ułatwia proces pobierania krwi. Zdecydowanie zaleca się, aby dzieci powyżej roku życia wypiły szklankę wody na pół godziny przed badaniem. To pomoże złagodzić uczucie głodu oraz poprawi widoczność żył, co z kolei ułatwi pielęgniarce dokonanie wkłucia, sprawiając, że procedura będzie mniej bolesna dla dziecka.
  6. Jeśli dziecko niedawno chorowało, badania najlepiej przeprowadzić 3-4 tygodnie po ustąpieniu wszystkich objawów infekcji.
  7. Aby jeszcze bardziej ułatwić dziecku pobranie krwi, warto przed pobraniem rozgrzać miejsce, z którego będzie pobierana krew, przez 3-5 minut. W zależności od wskazań specjalisty, może to być zgięcie łokciowe lub wierzchnia część dłoni.

Punkt pobrań przyjazny dzieciom w naszym Laboratorium

W każdą sobotę, w godz. 7.30-12.00, do naszego punktu pobrań krwi w Laboratorium zapraszamy rodziców z dziećmi w każdym wieku. W tym dniu krew pobiera pielęgniarka wyspecjalizowana w pobraniach u dzieci.

Jeśli chcielibyście Państwo dodatkowo wykonać u dziecka badania, których nie znaleźliście w naszym cenniku, prosimy o kontakt z rejestracją, dostosujemy się do Państwa potrzeb, zachowując atrakcyjne ceny badań.

4.9