Jak jest zbudowany plemnik

Jaki plemnik jest, nie każdy widzi…czyli parę słów o męskim nasieniu

Jak jest zbudowany plemnik?

Plemnik jest znacznie mniejszy od komórki jajowej, jego długość wynosi zaledwie 60 mikrometrów. W pełni wykształcony plemnik składa się z:

  • Główki, która zawiera jądro z materiałem genetycznym, czyli DNA owinięte wokół protamin. W przedniej części główki znajduje się akrosom, zawierający enzymy potrzebne do przebicia się przez otoczkę komórki jajowej.
  • Części pośredniej, składającej się z szyjki z centriolami i wstawki z mitochondriami, która pełni funkcję aparatu ruchowego plemnika.
  • Witki, podzielonej na część główną i końcową (ogon), która umożliwia plemnikowi poruszanie się. Energia potrzebna do ruchu witki pochodzi z mitochondriów zawartych w wstawce plemnika.

Archiwum Medycznego Laboratorium Diagnostycznego “Artemida Olsztyn”

Jak długo żyją plemniki?

Ich żywotność zależy od różnych czynników, takich jak temperatura, pH i wilgotność. Po wytworzeniu, plemniki dojrzewają przez kilka tygodni w najądrzach. Jeśli nie dojdzie do ejakulacji, plemniki mogą być ostatecznie wchłonięte przez organizm.

W żeńskim układzie rozrodczym plemniki mogą przetrwać od 2 do 5 dni, w zależności od umiejscowienia w drogach rodnych (szyjka, jama macicy, jajowody). W okresie płodnym kobiety, szanse na dłuższe przeżycie plemników są większe, ze względu na zmianę właściwości śluzu pochwowego, który staje się bardziej sprzyjający dla plemników. Środowisko pochwy, zwykle kwaśne, może być niekorzystne dla plemników, jednak w czasie owulacji zmienia się na bardziej zasadowe. W tym czasie śluz jest również bardziej płynny, co ułatwia plemnikom poruszanie się w drogach rodnych.

Poza organizmem człowieka plemniki szybko tracą zdolność zapłodnienia i giną. Najlepiej czują się w warunkach o wysokiej wilgotności i temperaturze około 36-37 stopni Celsjusza, gdzie mogą przeżyć nawet kilka godzin. W suchym środowisku, np. na tkaninach, plemniki giną prawie natychmiast po wyschnięciu nasienia.

Czy można poprawić żywotność plemników?

Poprawa żywotności plemników często jest możliwa poprzez odpowiednią zmianę stylu życia, tj. stosowanie zdrowej diety, unikanie używek, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie nadmiernego przewlekłego stresu. Ważne jest także regularne badanie poziomu hormonów oraz profilaktyczne wizyty u lekarza, które mogą pomóc w wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych wpływających na płodność. Natomiast, jeśli problem wynika z czynników genetycznych, konieczna może być pomoc specjalisty, jak np. lekarza genetyka. W każdym przypadku zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia oraz regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia, aby zapewnić jak najlepszą jakość i żywotność plemników.

O swoim nasieniu dowiesz się więcej, korzystając z naszej oferty badań diagnostycznych:

Badanie nasienia – seminogram – Artemida (artemidalab.pl)

Test fragmentacji DNA plemników – Artemida (artemidalab.pl)

Test zdolności wiązania plemników z hialuronianem – Artemida (artemidalab.pl)

Test stresu oksydacyjnego w nasieniu – Artemida (artemidalab.pl)

Test żywotności plemników – Artemida (artemidalab.pl)

Pakiet badań nasienia: – Artemida (artemidalab.pl)