Alergia na gluten czy celiakia?

Celiakia oraz alergia na gluten to dwa różne zaburzenia pokarmowe, które często są mylone ze sobą. Celiakia jest autoimmunologiczną chorobą, w której spożycie glutenu prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego. Natomiast alergia na gluten jest reakcją układu odpornościowego na białka występujące w glutenie.

Objawy celiakii mogą obejmować m.in. biegunkę, wzdęcia, nadmierne zmęczenie, bóle brzucha, utratę masy ciała, niedobory witamin i minerałów. Natomiast objawy alergii na gluten mogą być podobne, ale mogą również pojawić się swędzenie skóry, trudności w oddychaniu, wysypki czy obrzęki.

Diagnostyka celiakii polega na wykonaniu szeregu badań mających na celu potwierdzenie obecności choroby. W skład diagnostyki celiakii wchodzą między innymi:

  • Badanie krwi – testy przesiewowe, takie jak badanie poziomu przeciwciał przeciwko deamidowanej gliadynie (anty-DPG) lub przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej (anty-tTG)
  • Biopsja jelita cienkiego – podczas której pobierane są próbki tkanki jelitowej do badania histopatologicznego
  • Genetyczne testy na obecność alleli HLA-DQ2 i HLA-DQ8 – większość osób z celiakią posiada te określone allele, jednak same testy genetyczne nie są wystarczające do postawienia diagnozy celiakii, ponieważ wiele osób z tymi allelami nie rozwija choroby

Połączenie wyników tych testów oraz objawów klinicznych pacjenta pozwala na postawienie diagnozy celiakii i podjęcie odpowiedniego leczenia, które polega na wprowadzeniu diety bezglutenowej.

Leczenie celiakii polega na wyeliminowaniu glutenu z diety oraz suplementacji witamin i minerałów. Natomiast leczenie alergii na gluten polega na eliminacji glutenu z diety i stosowaniu leków przeciwhistaminowych w przypadku reakcji alergicznych.

Warto pamiętać, że zarówno celiakia, jak i alergia na gluten są poważnymi schorzeniami, które wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Dlatego w przypadku pojawienia się podejrzeń o te zaburzenia, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiednie badania i pomoże w ustaleniu właściwej terapii.

Badania laboratoryjne pomocne przy diagnostyce celiakii i alergii pokarmowych znajdziesz w zakładce Cennik .