ginekolog, genetyk, niepłodność, konsultacja lekarska, wizyta lekarska

Konsultacje

W celu omówienia uzyskanych wyników badań zapraszamy do umówienia się na konsultację lekarską z naszymi lekarzami.

Przed pobraniem zajrzyj również do
Odpowiedzi na często zadawane pytania.

Do Państwa dyspozycji jest:

lekarz genetyk

Lekarz Genetyk

dr n. med. Renata Posmyk

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku w 1999r.
Odbyła wymagane staże krajowe i zagraniczne oraz kursy specjalistyczne, a w roku 2007 zdała egzamin specjalizacyjny z zakresu genetyki klinicznej.
Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.
W latach 2001–2009 była asystentem/wykładowcą w Zakładzie Genetyki Klinicznej UMB oraz lekarzem w Poradni Genetycznej UDSK.
Od 2009 roku pracuje w Poradni Genetycznej „Genetics”, gdzie przyjmuje ponad 2000 pacjentów rocznie. Ponadto konsultuje noworodki w oddziałach noworodkowych, udziela porad pacjentom onkologicznym oraz pacjentom zmagającym się z problemem niepłodności i utraty ciąż.
W 2015r. obroniła pracę doktorską „Częstość występowania mutacji założycielskich w obrębie genu BRCA1 w populacji kobiet chorych na raka piersi w województwie podlaskim”.
Od 2019 roku kierownik Zakładu Genetyki Klinicznej UMB oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie genetyki klinicznej (woj. podlaskie).
Pasjonatka dysmorfologii i rozpoznawania zespołów rzadkich u dzieci i dorosłych.
Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach, kursach i konferencjach.
Uwielbia podróże, zabytki, piękno przyrody i poznawanie nowych smaków kulinarnych, które z przyjemnością odtwarza w ramach relaksu we własnej kuchni i degustuje z rodziną i przyjaciółmi 🙂

więcej

Realizacja konsultacji lekarskich z Lekarzem Genetykiem odbywa się online. Istnieje możliwość połączenia się z lekarzem w naszym Gabinecie zlokalizowanym przy Laboratorium Diagnostycznym Artemida Olsztyn ul. Barcza 54/U2 lub z dowolnie wybranej przez Państwa lokalizacji. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 721 14 44 lub pisząc maila na adres: rejestracja@artemidalab.pl

favicon

Lekarz Androlog, Urolog

Realizacja konsultacji lekarskich z Lekarzem Andrologiem/Urologiem odbywa się w naszej Klinice na ulicy Jagiellońskiej 78A w Olsztynie. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 532 61 24 lub pisząc maila na adres: rejestracja.olsztyn@klinika-artemida.plmida.pl

favicon

Lekarz Ginekolog - Położnik

Realizacja konsultacji lekarskich z Lekarzem Ginekologiem - Położnikiem odbywa się w naszej Klinice na ulicy Jagiellońskiej 78A w Olsztynie. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 532 61 24 lub pisząc maila na adres: rejestracja.olsztyn@klinika-artemida.pl

favicon

Lekarz Ginekolog - Specjalista leczenia niepłodności

Realizacja konsultacji lekarskich z Lekarzem Ginekologiem – Specjalistą Leczenia Niepłodności odbywa się w naszej Klinice na ulicy Jagiellońskiej 78A w Olsztynie. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 532 61 24 lub pisząc maila na adres: rejestracja.olsztyn@klinika-artemida.pl

Dodatkowo

favicon

Psycholog

Realizacja konsultacji psychologicznych odbywa się w naszej Klinice na ulicy Jagiellońskiej 78A w Olsztynie. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 532 61 24 lub pisząc maila na adres: rejestracja.olsztyn@klinika-artemida.pl

favicon

Dietetyk

Realizacja konsultacji dietetycznych odbywa się w naszym Gabinecie zlokalizowanym przy Laboratorium Diagnostycznym Artemida Olsztyn, ul. Barcza 54/U2. W wybranych przypadkach istnieje również możliwość połączenia się z dietetykiem online z dowolnie wybranej lokalizacji. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 721 14 44 lub pisząc maila na adres: rejestracja@artemidalab.pl

Odpowiedzi na często zadawane pytania

Chcę wykonać badanie nasienia, czy muszę się specjalnie do niego przygotować?

Tak, przed badaniem nasienia powinieneś:

 1. Zachować abstynencję seksualną 2-7 dni

 2. Zachować przynajmniej 1 dzień abstynencji alkoholowej

 3. Zrezygnować ze znaczącego, wykraczającego poza standardowy dla ciebie, wysiłku fizycznego

 4. W dniu badania twój stan zdrowia powinien być dobry, w przypadku infekcji z gorączką lub zatrucia pokarmowego, powinieneś przełożyć badanie

 5. Jeśli stosujesz antybiotyk lub inne leki, przed badaniem skonsultuj się z lekarzem i poinformuj o tym laboratorium. Zapoznaj się też z odpowiedziami na pytania na ten temat na naszej stronie internetowej.

Czy terapia antybiotykiem może negatywnie wpływać na wynik badania nasienia?

W badaniach wykazano, że antybiotyki z wielu grup mogą niekorzystnie wpływać na płodność mężczyzn, poprzez obniżanie zarówno koncentracji plemników jak ich ruchliwości. Najlepiej badanie wykonać po trzech miesiącach od zakończenia kuracji.

Czy zażywanie leków przeciwbólowych może mieć wpływ na wynik badania nasienia?

NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne typu paracetamol, ibuprofen – zalecamy odczekać 7 dni lub skonsultować się z lekarzem.

W jaki sposób mogę polepszyć wyniki badania nasienia?

Parametry nasienia zależą od wielu czynników, m.in. genetycznych, hormonalnych, środowiskowych, na niektóre mamy wpływ a na inne niestety nie.

Z czynników na które mamy wpływ i które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość nasienia można wymienić: prowadzenie zdrowego stylu życia, zaprzestanie palenia papierosów i spożywania alkoholu, stosowanie zbilansowanej diety, zadbanie o odpowiednią aktywność fizyczną (wg WHO minimum 150 min tygodniowo o umiarkowanej intensywności).

Jakie suplementy spożywać, aby poprawić jakość nasienia?

Jeśli wynik badania nasienia był nieprawidłowy, należy skonsultować się z lekarzem w celu dobrania ewentualnej odpowiedniej terapii i/lub suplementacji.

Po jakim czasie od zaprzestania brania sterydów i hormonu wzrostu itp. (anabolików) można/warto wykonać badanie nasienia?

Przyjmowanie tego typu substancji negatywnie wpływa na parametry nasienia. Produkcja plemników może wrócić do normy po około 4 miesiącach od zaprzestania ich przyjmowania.

Czy nasienie do badania może być dostarczone w prezerwatywie?

Nie może. Substancje zawarte w prezerwatywie mogą wpływać na parametry nasienia. Ponadto oddanie nasienia do prezerwatywy powoduje utratę części objętości nasienia, co również może wpłynąć na wynik badania. Nasienie może być dostarczone jedynie w sterylnym pojemniku przeznaczonym do badania m.in. moczu, zakupionym w aptece. Najlepiej aby jednak zostało oddane na miejscu w laboratorium.

W przypadku dostarczenia nasienia oddanego poza Laboratorium, konieczne jest dowiezienie go w ciągu 30 min od oddania, a także utrzymywanie próbki w temperaturze zbliżonej do temp. ciała.

Jak spożywanie alkoholu wpływa na wynik badania nasienia?

Spożywanie alkoholu wpływa negatywnie na płodność mężczyzn. Nadużywanie alkoholu i ostre zatrucie mogą powodować zaburzenia wytrysku. Regularne nadużywanie alkoholu wpływa negatywnie na parametry nasienia.

Czy leki antydepresyjne wpływają na jakość parametrów w badaniu nasienia?

Leki antydepresyjne mogą wpływać na takie parametry jak ilość plemników, ich ruchliwość, a także na wyniki badań dodatkowych np. fragmentacja DNA. W celu uzyskania dokładniejszych informacji należy skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie.

Czy mogę uprawiać seks/stosunek oralny, czy tylko masturbacja jest wskazana przy oddawaniu nasienia do badania? Czy ma to wpływ na wynik badania?

Nie zaleca się stosunku przerywanego przed badaniem, ponieważ substancje i komórki zawarte w śluzie z pochwy i ślinie mogą zanieczyścić próbkę, wpływając na jej jakość. Ponadto istnieje ryzyko, że cała próbka nasienia nie zostanie zebrana do pojemnika.

Ile nasienia muszę oddać by wystarczyło do badania?

Najważniejsze jest, aby całe nasienie pochodzące z jednego wytrysku znalazło się w pojemniku. Zwiększenie/zwielokrotnienie objętości nie koreluje w pozytywny sposób z parametrami nasienia. Objętość jednej porcji nasienia zostanie zmierzona w laboratorium i odnotowana na wyniku.

Nie oddałem całego nasienia do kubeczka, czy ma to wpływ na wynik badania?

Niezwykle istotne z diagnostycznego punktu widzenia jest, aby zbadana została cała objętość nasienia z jednego wytrysku. W przypadku utraty części objętości, należy zgłosić ten fakt personelowi medycznemu w laboratorium.

Czy pacjent regularnie ćwiczący powinien przed badaniem nasienia zrobić sobie przerwę od ćwiczeń?

Regularna aktywność fizyczna jest wskazana. Nie należy z niej rezygnować przed przystąpieniem do badania nasienia.

Pacjent leczony onkologicznie – w jakim czasie od zakończenia lecenia chemioterapeutykami może wykonać badanie? W jakim czasie wraca płodność jeśli nie została uszkodzona nieodwracalnie?

W celu uzyskania tego typu informacji należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym terapię onkologiczną i zastosować się do jego zaleceń. Wiele leków cytostatycznych wpływa negatywnie na jakość plemników przez długi okres czasu od zakończenia terapii, powodując zaburzenia ich produkcji, uszkodzenia DNA i mutacje.

W Klinice Artemida Olsztyn jest możliwość zamrożenia nasienia przed przystąpieniem do terapii onkologicznej.

Jak długo po zabiegu wazektomii mogą utrzymywać się pojedyncze plemniki? Jaka ilość jest dopuszczalna w danym czasie?

Po zabiegu każdy wynik badania zalecamy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Kontrolne badanie nasienia zazwyczaj wykonuje się 8-12 tygodni po zabiegu i po minimum 20 ejakulacjach. Obecność nieruchomych plemników w koncentracji ≤100 tys./ml oznacza prawidłowo wykonany zabieg.

Lekarz zlecił mi badanie PCR z moczu w kierunku patogenów przenoszonych drogą płciową, jak go pobrać?

(dotyczy badań Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Trichomons vaginalis, Urealasma parvum, Ureaplasma urealiticum)

 1. Do sterylnego kubeczka (kupionego w aptece) oddaj mocz pochodzący z pierwszego strumienia.

 2. Najlepiej by był to pierwszy mocz po nocy lub po 2 godzinach od ostatniego oddania moczu.

 3. Oddaj niewielką ilość moczu, wystarczy 5 mililitrów, maksymalnie 20-30 ml. Większa ilość moczu powoduje rozcieńczenie próbki i może powodować fałszywie negatywny wynik.

Lekarz zlecił mi badanie PCR z nasienia w kierunku patogenów przenoszonych drogą płciową, jak pobrać materiał?

(dotyczy badań Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Trichomons vaginalis, Urealasma parvum, Ureaplasma urealiticum)

Przed oddaniem nasienia zachowaj minimum 2 dni abstynencji seksualnej.

Nasienie należy oddać drogą masturbacji do sterylnego kubeczka w pokoju przygotowawczym zlokalizowanym bezpośrednio przy laboratorium.

Przed oddaniem:

 1. Do toalety oddaj mocz.

 2. Dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem, osusz jednorazowym ręcznikiem.

 3. Umyj prącie ciepłą wodą, całkowicie ściągając napletek. Osusz jednorazowym ręcznikiem.

 4. Oddaj nasienie droga masturbacji starając się nie dotykać wewnętrznych ścianek kubka.

Lekarz zalecił mi wykonanie posiewów nasienia, jak pobrać materiał?

Przed oddaniem nasienia zachowaj minimum 2 dni abstynencji seksualnej.

Nasienie należy oddać drogą masturbacji do sterylnego kubeczka w pokoju przygotowawczym zlokalizowanym bezpośrednio przy laboratorium.

Przed oddaniem:

a. Do toalety oddaj mocz (strumień moczu wypłukuje drobnoustroje kolonizujące początkowy odcinek cewki moczowej mogące fałszować wynik posiewu).

b. Dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem, osusz jednorazowym ręcznikiem.

c. Umyj prącie ciepłą wodą, całkowicie ściągając napletek. Osusz jednorazowym ręcznikiem.

d. Oddaj nasienie droga masturbacji starając się nie dotykać wewnętrznych ścianek kubka.

Jak przygotować się do pobrania wymazu z pochwy lub wymazu z szyjki macicy?

(dotyczy badań HPV, cytologii, posiewów mikrobiologicznych, badań PCR: Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Trichomons vaginalis, Urealasma parvum, Ureaplasma urealiticum,)

 1. Wymazu nie pobieraj w okresie krwawienia miesiączkowego.

 2. Przez okres 24 godzin przed pobraniem zrezygnuj ze współżycia płciowego oraz ogranicz zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych.

 3. Przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie stosuj żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych. Zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi

 4. Wymaz pobieraj przed badaniem ginekologicznym lub zachowaj 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym

Jak przygotować się do pobrania wymazu z cewki moczowej?
 1. Wymaz najlepiej pobrać rano, po nocy, przed oddaniem moczu lub co najmniej 2 godziny po ostatnim oddaniu moczu.

 2. W dniu pobrania, do mycia okolic intymnych stosuj tylko wodę. Nie zaleca się stosowania w tym dniu żadnych chemicznych środków higienicznych.