ginekolog, genetyk, niepłodność, konsultacja lekarska, wizyta lekarska

Konsultacje

W celu omówienia uzyskanych wyników badań zapraszamy do umówienia się na konsultację lekarską z naszymi lekarzami.

Przed pobraniem zajrzyj również do
Odpowiedzi na często zadawane pytania.

Do Państwa dyspozycji jest:

lekarz genetyk

Genetyk kliniczny

dr n. med. Renata Posmyk

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku w 1999r.
Odbyła wymagane staże krajowe i zagraniczne oraz kursy specjalistyczne, a w roku 2007 zdała egzamin specjalizacyjny z zakresu genetyki klinicznej.
Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.
W latach 2001–2009 była asystentem/wykładowcą w Zakładzie Genetyki Klinicznej UMB oraz lekarzem w Poradni Genetycznej UDSK.
Od 2009 roku pracuje w Poradni Genetycznej „Genetics”, gdzie przyjmuje ponad 2000 pacjentów rocznie. Ponadto konsultuje noworodki w oddziałach noworodkowych, udziela porad pacjentom onkologicznym oraz pacjentom zmagającym się z problemem niepłodności i utraty ciąż.
W 2015r. obroniła pracę doktorską „Częstość występowania mutacji założycielskich w obrębie genu BRCA1 w populacji kobiet chorych na raka piersi w województwie podlaskim”.
Od 2019 roku kierownik Zakładu Genetyki Klinicznej UMB oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie genetyki klinicznej (woj. podlaskie).
Pasjonatka dysmorfologii i rozpoznawania zespołów rzadkich u dzieci i dorosłych.
Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach, kursach i konferencjach.
Uwielbia podróże, zabytki, piękno przyrody i poznawanie nowych smaków kulinarnych, które z przyjemnością odtwarza w ramach relaksu we własnej kuchni i degustuje z rodziną i przyjaciółmi 🙂

więcej

Realizacja konsultacji lekarskich z Lekarzem Genetykiem odbywa się online. Istnieje możliwość połączenia się z lekarzem w naszym Gabinecie zlokalizowanym przy Laboratorium Diagnostycznym Artemida Olsztyn ul. Barcza 54/U2 lub z dowolnie wybranej przez Państwa lokalizacji. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 721 14 44 lub pisząc maila na adres: rejestracja@artemidalab.pl

favicon

Androlog, Urolog

Realizacja konsultacji lekarskich z Lekarzem Andrologiem/Urologiem odbywa się w naszej Klinice na ulicy Jagiellońskiej 78A w Olsztynie. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 532 61 24 lub pisząc maila na adres: rejestracja.olsztyn@klinika-artemida.plmida.pl

Ginekolog - Położnik

lek. specjalista Jakub Majewski

Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Swoje doświadczenia zawodowe od 2016r. zdobywa w Oddziale Klinicznym Ginekologiczno-Położniczym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Asystent dydaktyczny w Katedrze Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na wydziale lekarskim. Posiada Certyfikat Ultrasonograficzny Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Certyfikat FMF Londyńskiej Fundacji Medycyny Płodowej. W kręgu zainteresowań leży przede wszystkim perinatologia i niepłodność. Stale podnosi swoje umiejętności, uczestnicząc w licznych kursach i stażach szkoleniowych.
Prywatnie tata Hani i Misi. Lubi sport, podróże, dobrą kuchnię.

więcej

Realizacja konsultacji lekarskich z Lekarzem Ginekologiem-Położnikiem odbywa się w gabinecie lekarskim zlokalizowanym przy Laboratorium Diagnostycznym Artemida, ul. Barcza 54/U2. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 721 14 44 lub pisząc maila na adres: rejestracja@artemidalab.pl

favicon

Ginekolog - Specjalista leczenia niepłodności

Realizacja konsultacji lekarskich z Lekarzem Ginekologiem – Specjalistą Leczenia Niepłodności odbywa się w naszej Klinice na ulicy Jagiellońskiej 78A w Olsztynie. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 532 61 24 lub pisząc maila na adres: rejestracja.olsztyn@klinika-artemida.pl

Dodatkowo

favicon

Psycholog

Realizacja konsultacji psychologicznych odbywa się w naszej Klinice na ulicy Jagiellońskiej 78A w Olsztynie. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 532 61 24 lub pisząc maila na adres: rejestracja.olsztyn@klinika-artemida.pl

favicon

Dietetyk

Realizacja konsultacji dietetycznych odbywa się w naszym Gabinecie zlokalizowanym przy Laboratorium Diagnostycznym Artemida Olsztyn, ul. Barcza 54/U2. W wybranych przypadkach istnieje również możliwość połączenia się z dietetykiem online z dowolnie wybranej lokalizacji. Na konsultację umówisz się dzwoniąc pod numer 89 721 14 44 lub pisząc maila na adres: rejestracja@artemidalab.pl

Odpowiedzi na często zadawane pytania

Chcę wykonać badanie nasienia, czy muszę się specjalnie do niego przygotować?

Tak, przed badaniem nasienia powinieneś:

 1. Zachować abstynencję seksualną 2-7 dni

 2. Zachować przynajmniej 1 dzień abstynencji alkoholowej

 3. Zrezygnować ze znaczącego, wykraczającego poza standardowy dla ciebie, wysiłku fizycznego

 4. W dniu badania twój stan zdrowia powinien być dobry, w przypadku infekcji z gorączką lub zatrucia pokarmowego, powinieneś przełożyć badanie

 5. Jeśli stosujesz antybiotyk lub inne leki, przed badaniem skonsultuj się z lekarzem i poinformuj o tym laboratorium. Zapoznaj się też z odpowiedziami na pytania na ten temat na naszej stronie internetowej.

W badaniach wykazano, że antybiotyki z wielu grup mogą niekorzystnie wpływać na płodność mężczyzn, poprzez obniżanie zarówno koncentracji plemników jak ich ruchliwości. Najlepiej badanie wykonać po trzech miesiącach od zakończenia kuracji.

NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne typu paracetamol, ibuprofen – zalecamy odczekać 7 dni lub skonsultować się z lekarzem.

Parametry nasienia zależą od wielu czynników, m.in. genetycznych, hormonalnych, środowiskowych, na niektóre mamy wpływ a na inne niestety nie.

Z czynników na które mamy wpływ i które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość nasienia można wymienić: prowadzenie zdrowego stylu życia, zaprzestanie palenia papierosów i spożywania alkoholu, stosowanie zbilansowanej diety, zadbanie o odpowiednią aktywność fizyczną (wg WHO minimum 150 min tygodniowo o umiarkowanej intensywności).

Jeśli wynik badania nasienia był nieprawidłowy, należy skonsultować się z lekarzem w celu dobrania ewentualnej odpowiedniej terapii i/lub suplementacji.

Przyjmowanie tego typu substancji negatywnie wpływa na parametry nasienia. Produkcja plemników może wrócić do normy po około 4 miesiącach od zaprzestania ich przyjmowania.

Nie może. Substancje zawarte w prezerwatywie mogą wpływać na parametry nasienia. Ponadto oddanie nasienia do prezerwatywy powoduje utratę części objętości nasienia, co również może wpłynąć na wynik badania. Nasienie może być dostarczone jedynie w sterylnym pojemniku przeznaczonym do badania m.in. moczu, zakupionym w aptece. Najlepiej aby jednak zostało oddane na miejscu w laboratorium.

W przypadku dostarczenia nasienia oddanego poza Laboratorium, konieczne jest dowiezienie go w ciągu 30 min od oddania, a także utrzymywanie próbki w temperaturze zbliżonej do temp. ciała.

Spożywanie alkoholu wpływa negatywnie na płodność mężczyzn. Nadużywanie alkoholu i ostre zatrucie mogą powodować zaburzenia wytrysku. Regularne nadużywanie alkoholu wpływa negatywnie na parametry nasienia.

Leki antydepresyjne mogą wpływać na takie parametry jak ilość plemników, ich ruchliwość, a także na wyniki badań dodatkowych np. fragmentacja DNA. W celu uzyskania dokładniejszych informacji należy skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie.

Nie zaleca się stosunku przerywanego przed badaniem, ponieważ substancje i komórki zawarte w śluzie z pochwy i ślinie mogą zanieczyścić próbkę, wpływając na jej jakość. Ponadto istnieje ryzyko, że cała próbka nasienia nie zostanie zebrana do pojemnika.

Najważniejsze jest, aby całe nasienie pochodzące z jednego wytrysku znalazło się w pojemniku. Zwiększenie/zwielokrotnienie objętości nie koreluje w pozytywny sposób z parametrami nasienia. Objętość jednej porcji nasienia zostanie zmierzona w laboratorium i odnotowana na wyniku.

Niezwykle istotne z diagnostycznego punktu widzenia jest, aby zbadana została cała objętość nasienia z jednego wytrysku. W przypadku utraty części objętości, należy zgłosić ten fakt personelowi medycznemu w laboratorium.

Regularna aktywność fizyczna jest wskazana. Nie należy z niej rezygnować przed przystąpieniem do badania nasienia.

W celu uzyskania tego typu informacji należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym terapię onkologiczną i zastosować się do jego zaleceń. Wiele leków cytostatycznych wpływa negatywnie na jakość plemników przez długi okres czasu od zakończenia terapii, powodując zaburzenia ich produkcji, uszkodzenia DNA i mutacje.

W Klinice Artemida Olsztyn jest możliwość zamrożenia nasienia przed przystąpieniem do terapii onkologicznej.

Po zabiegu każdy wynik badania zalecamy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Kontrolne badanie nasienia zazwyczaj wykonuje się 8-12 tygodni po zabiegu i po minimum 20 ejakulacjach. Obecność nieruchomych plemników w koncentracji ≤100 tys./ml oznacza prawidłowo wykonany zabieg.

(dotyczy badań Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Trichomons vaginalis, Urealasma parvum, Ureaplasma urealiticum)

 1. Do sterylnego kubeczka (kupionego w aptece) oddaj mocz pochodzący z pierwszego strumienia.

 2. Najlepiej by był to pierwszy mocz po nocy lub po 2 godzinach od ostatniego oddania moczu.

 3. Oddaj niewielką ilość moczu, wystarczy 5 mililitrów, maksymalnie 20-30 ml. Większa ilość moczu powoduje rozcieńczenie próbki i może powodować fałszywie negatywny wynik.

(dotyczy badań Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Trichomons vaginalis, Urealasma parvum, Ureaplasma urealiticum)

Przed oddaniem nasienia zachowaj minimum 2 dni abstynencji seksualnej.

Nasienie należy oddać drogą masturbacji do sterylnego kubeczka w pokoju przygotowawczym zlokalizowanym bezpośrednio przy laboratorium.

Przed oddaniem:

 1. Do toalety oddaj mocz.

 2. Dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem, osusz jednorazowym ręcznikiem.

 3. Umyj prącie ciepłą wodą, całkowicie ściągając napletek. Osusz jednorazowym ręcznikiem.

 4. Oddaj nasienie droga masturbacji starając się nie dotykać wewnętrznych ścianek kubka.

Przed oddaniem nasienia zachowaj minimum 2 dni abstynencji seksualnej.

Nasienie należy oddać drogą masturbacji do sterylnego kubeczka w pokoju przygotowawczym zlokalizowanym bezpośrednio przy laboratorium.

Przed oddaniem:

a. Do toalety oddaj mocz (strumień moczu wypłukuje drobnoustroje kolonizujące początkowy odcinek cewki moczowej mogące fałszować wynik posiewu).

b. Dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem, osusz jednorazowym ręcznikiem.

c. Umyj prącie ciepłą wodą, całkowicie ściągając napletek. Osusz jednorazowym ręcznikiem.

d. Oddaj nasienie droga masturbacji starając się nie dotykać wewnętrznych ścianek kubka.

(dotyczy badań HPV, cytologii, posiewów mikrobiologicznych, badań PCR: Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Trichomons vaginalis, Urealasma parvum, Ureaplasma urealiticum,)

 1. Wymazu nie pobieraj w okresie krwawienia miesiączkowego.

 2. Przez okres 24 godzin przed pobraniem zrezygnuj ze współżycia płciowego oraz ogranicz zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych.

 3. Przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie stosuj żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych. Zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi

 4. Wymaz pobieraj przed badaniem ginekologicznym lub zachowaj 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym

 1. Wymaz najlepiej pobrać rano, po nocy, przed oddaniem moczu lub co najmniej 2 godziny po ostatnim oddaniu moczu.

 2. W dniu pobrania, do mycia okolic intymnych stosuj tylko wodę. Nie zaleca się stosowania w tym dniu żadnych chemicznych środków higienicznych.