Badania infekcji, Badania w ciąży

CMV (Cytomegalovirus) IgG

Metoda

ECLIA

Czas Realizacji

1 dzień roboczy

Materiał

  • krew

Dodatkowe Informacje

Cytomegalowirus (CMV) to wirus z rodziny herpeswirusów, który może zakażać ludzi w każdym wieku, w tym w okresie prenatalnym. Zakażenie tym wirusem często przebiega bezobjawowo, ale może powodować poważne konsekwencje, szczególnie u osób z osłabionym układem odpornościowym oraz u kobiet w ciąży.

Badanie przeciwciał IgG przeciwko CMV w surowicy krwi jest kluczowym elementem w diagnostyce serologicznej. Przeciwciała te zaczynają wzrastać 1-2 tygodnie po zakażeniu, osiągają maksimum, a następnie ich stężenie maleje, ale pozostają w organizmie przez całe życie. W populacji ogólnej odsetek osób z wykrywalnymi przeciwciałami IgG wynosi od 40 do 100%.

Zakażenie CMV w ciąży jest szczególnie ryzykowne. Pierwotne zakażenie u kobiet w ciąży może prowadzić do zakażenia wrodzonego płodu, z objawami takimi jak żółtaczka czy zapalenie płuc. Zakażenia wtórne niosą ze sobą mniejsze ryzyko zakażenia noworodków.

Interpretacja wyników serologicznych:

  • Obecność IgG w pojedynczej próbce nie różnicuje między pierwotnym a wcześniejszym zakażeniem.
  • Obecność IgM oraz IgG wskazuje na aktywne zakażenie, wymagające dalszej diagnostyki, zwłaszcza oceny awidności IgG.
  • U kobiet seronegatywnych (brak IgG) wskazane jest monitorowanie ich statusu serologicznego w trakcie ciąży.
  • U pacjentów z AIDS lub osób w immunosupresji interpretacja poziomów przeciwciał IgG może być skomplikowana.

Zaleca się, aby osoby, które mogą być narażone na zakażenie CMV, zgłaszały się do lekarza na badania kontrolne oraz uzyskiwały dodatkowe informacje na temat badań związanych z CMV IgM i IgG. Monitoring oraz właściwa interpretacja wyników są kluczowe w zapobieganiu powikłaniom związanym z zakażeniem wirusem cytomegalii.

Jak się przygotować do pobrania

Brak szczególnych wymagań.

Cena

60zł