BIOCHEMIA/IMMUNOCHEMIA/SEROLOGIA

Test obciążenia glukozą (75g, 3 pkt: 0, 1, 2h) (Krzywa cukrowa)

Czas Realizacji

do 3 dni roboczych

Materiał

  • krew

Dodatkowe Informacje

Test OGTT, czyli doustny test tolerancji glukozy, jest badaniem, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z metabolizowaniem glukozy. Jest to ważne dla diagnostyki cukrzycy i stanów przedcukrzycowych, ponieważ w tych chorobach występuje zaburzenie gospodarki węglowodanowej. Test OGTT polega na podaniu pacjentowi określonej ilości glukozy w roztworze wodnym i pomiarze jej stężenia we krwi w różnych odstępach czasu. W ten sposób można sprawdzić, jak szybko i skutecznie komórki organizmu pobierają glukozę z krwi pod wpływem insuliny, hormonu produkowanego przez trzustkę.

Test OGTT wykonuje się rano, na czczo, po co najmniej 8 godzinach od ostatniego posiłku. Nie należy też pić alkoholu, palić papierosów ani przyjmować leków, które mogą wpływać na wynik badania. Przed badaniem pobiera się krew z żyły i oznacza się w niej poziom glukozy. Następnie pacjent musi wypić w ciągu 5 minut roztwór zawierający 75 gramów glukozy rozpuszczonej w 300 mililitrach wody. Po godzinie i po dwóch godzinach od podania glukozy pobiera się kolejne próbki krwi i ponownie oznacza się w nich stężenie glukozy. Na podstawie tych pomiarów można określić, czy pacjent ma prawidłową tolerancję glukozy, czy też cierpi na cukrzycę lub stan przedcukrzycowy.

Jak się przygotować do pobrania

Pacjent powinien być na czczo (13-14 h), ostatni posiłek poprzedniego dnia o 18.00. Pobranie krwi  w godz. 7.00-10.00. Unikać wysiłku między pobraniami.

Cena

40zł