SEMINOLOGIA

Test żywotności plemników

Metoda

Mikroskopowa

Czas Realizacji

do 5 dni roboczych

Materiał

  • nasienie

Dodatkowe Informacje

Test żywotności plemników pozwala na identyfikację żywych plemników w próbce nasienia, dostarczonej do laboratorium. Badanie zaleca się wykonywać w celu diagnostyki niepłodności u mężczyzn i określenie przyczyn ewentualnych problemów prokreacyjnych pary ale także przed planowanym zapłodnieniem pozaustrojowym (in vitro).

W naszym laboratorium wykonujemy test eozyna-nigrozyna, polegający na ocenie rozmazów plemników. Preparaty wybarwiane są mieszaniną barwników eozyna-nigrozyna. Eozyna przenika przez uszkodzoną błonę komórkową martwych plemników, ich główki zabarwiają się wówczas na czerwono lub ciemnoróżowo. Główki plemników żywych nie absorbują eozyny i pozostają niezabarwione lub lekko różowe.

Stwierdzenie mniejszej od wartości referencyjnych liczby żywych plemników oznacza nieprawidłowość i może wskazywać na obecność różnego rodzaju zaburzeń.

Jak się przygotować do pobrania

Przed badaniem nasienia powinieneś:

  1. Zachować abstynencję seksualną 2-7 dni

  2. Zachować przynajmniej 1 dzień abstynencji alkoholowej

  3. Zrezygnować ze znaczącego, wykraczającego poza standardowy dla ciebie, wysiłku fizycznego

  4. W dniu badania twój stan zdrowia powinien być dobry, w przypadku infekcji z gorączką lub zatrucia pokarmowego, powinieneś przełożyć badanie

  5. Jeśli stosujesz antybiotyk lub inne leki, przed badaniem skonsultuj się z lekarzem i poinformuj o tym laboratorium. Zapoznaj się też z zakładką Odpowiedzi na często zadawane pytania, gdzie znajdziesz wiele ważnych informacji.

Cena

35zł