Oznaczanie elastazy trzustkowej w kale jest istotnym narzędziem w diagnostyce zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki. Elastaza-1 jest produkowana przez zewnątrzwydzielniczą część trzustki i znajduje się w soku trzustkowym, który jest wydzielany do dwunastnicy. W kale elastaza występuje w swojej niezmienionej formie. Badanie poziomu elastazy w kale jest uważane za jedno z najczulszych oraz najprostszych metod diagnostycznych dla wykrywania niewydolności trzustki.
Czułość tego testu wynosi około 60% w przypadku łagodnej niewydolności, 80-100% w umiarkowanej oraz osiąga 100% w przypadku ostrej niewydolności. Ze względu na niewielką zmienność stężenia elastazy, która wynosi około 15% w różnych dniach, powtarzanie badania zaleca się jedynie w sytuacji, gdy wyniki znajdują się w pobliżu wartości granicznej (około 200 µg/g kału).
Test ten jest bardziej czuły niż oznaczenie chymotrypsyny, a jego wyniki nie są uzależnione od obecności egzogennych enzymów trzustkowych. Jedynym ograniczeniem jest stosunkowo niska czułość w łagodnych postaciach niewydolności trzustki. Badanie to znajduje zastosowanie jako przesiewowe narzędzie diagnostyczne w przypadku dzieci chorych na mukowiscydozę oraz do monitorowania zaostrzeń w przewlekłej niewydolności trzustki. Zostały również zidentyfikowane pewne powiązania między stężeniem elastazy w kale a celiakią, chorobami zapalnymi jelit, cukrzycą typu 1 oraz przerostem bakteryjnym jelit.
Do analizy wykorzystuje się próbkę kału o wielkości orzecha laskowego. Należy ją pobrać do czystego, suchego i jałowego pojemnika, który nie zawiera konserwantów. Próbka powinna być przechowywana i transportowana do laboratorium w szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze 2-8°C i dostarczona w ciągu maksymalnie 3 dni od momentu pobrania.
W przypadku braku możliwości przeprowadzenia badania w tym czasie, kał powinien zostać zamrożony. Nie ma konieczności stosowania specjalnej diety ani zaprzestawania przyjmowania preparatów enzymów trzustkowych przed badaniem.
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne “Artemida Olsztyn”
ul. Barcza 54/U2,
10-685 Olsztyn
Tel: (+48) 89 721 14 44
rejestracja@artemidalab.pl
Pracujemy pon.-pt. w godz. 7.30-14.30
BADANIA ALERGOLOGICZNE | BADANIA IMMUNOLOGICZNE | BADANIA NA INFEKCJE INTYMNE | BADANIE NASIENIA - SEMINOGRAM | BADANIA W NIEPOWODZENIACH ROZRODU | BADANIA GENETYCZNE | BADANIA W CIĄŻY | BADANIA BIOCHEMIA / IMMUNOCHEMIA / SEROLOGIA | Olsztyn | Polityka prywatności