Choroby tarczycy

Jod, ilościowo

Materiał

  • krew

Dodatkowe Informacje

Jod odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy, będąc niezbędnym składnikiem jej hormonów. Jego niedobór może prowadzić do zaburzeń pracy tarczycy, wola oraz problemów w czasie ciąży, w tym do niedorozwoju płodu. Z kolei nadmierne spożycie jodu może hamować aktywność tarczycy i zwiększać ryzyko niedoczynności u płodu.

Przyczyny nadmiaru jodu mogą obejmować stosowanie niektórych leków, takich jak amidaron, który zawiera dużą ilość jodu. Stężenie jodu w organizmie jest uzależnione od jego podaży w diecie oraz w wodzie, a także od efektywności wchłaniania w jelitach i przez tarczycę. Jod, który nie zostanie wchłonięty, jest filtrowany przez nerki i wydalany z moczem.

Wydalanie jodu z moczem stanowi istotną metodę oceny jego podaży w organizmie, ponieważ około 90% spożytego jodu trafia do moczu. Czasami do oceny statusu jodu stosuje się również pomiar jego stężenia w surowicy krwi. Metoda ta, znana jako pomiar jodu związane z białkiem (PBI), pozwala ocenić funkcję tarczycy na podstawie ilości jodu związane z białkami krążącymi w organizmie. Badanie przeprowadza się za pomocą spektrometrii mas ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-MS).

Jak się przygotować do pobrania

Brak specjalnych wymagań.

Cena

190zł