Badania podstawowe

AST

Aminotransferaza asparaginianowa

Czas Realizacji

1 dzień roboczy

Materiał

  • krew

Dodatkowe Informacje

Badanie aktywności AST (aminotransferazy asparaginianowej) w surowicy krwi służy do diagnostyki i oceny chorób wątroby. Enzym ten, występujący w różnych tkankach, ma największe stężenie w wątrobie i mięśniach szkieletowych. Uszkodzenie komórek wątroby prowadzi do uwolnienia AST do krwi, co skutkuje jej wzrostem. Jednakże, ze względu na obecność AST w innych narządach, jej specyficzność dla wątroby jest niższa niż w przypadku ALT (aminotransferazy alaninowej).

AST ma krótszy czas półtrwania w osoczu niż ALT (16 godz. wobec 47 godz.), co sprawia, że poziom AST spada szybciej po uszkodzeniu wątroby. Wzrost aktywności AST i ALT w osoczu sugeruje uszkodzenie wątroby, a ich stosunek (wskaźnik de Ritisa) może mieć znaczenie diagnostyczne.

U zdrowych osób aktywność AST jest nieznacznie większa niż ALT. W ostrych wirusowych chorobach wątroby zazwyczaj poziom ALT jest wyższy. W przypadkach takich jak choroby poalkoholowe czy uszkodzenia polekowe, stosunek AST/ALT często jest większy od 1, a w ostrym uszkodzeniu alkoholowym przekracza

Jak się przygotować do pobrania

Badanie powinno być przeprowadzone na czczo. Wskazane jest, aby ostatni posiłek poprzedniego dnia zjedzony został najpóźniej o godzinie 18:00. Krew do analizy należy pobierać w przedziale czasowym od 7:00 do 10:00.

Cena

15zł