Badania podstawowe

Bilirubina całkowita

Czas Realizacji

1 dzień roboczy

Materiał

  • krew

Dodatkowe Informacje

Pomiar bilirubiny całkowitej we krwi jest istotnym narzędziem w diagnostyce oraz monitorowaniu chorób wątroby, dróg żółciowych i hemolizy. Bilirubina, barwnik żółciowy, powstaje z hemoglobiny w wyniku rozpadu erytrocytów, w komórkach wątroby, śledziony i szpiku. Występuje w postaci bilirubiny wolnej, niewystarczająco rozpuszczalnej w wodzie, oraz bilirubiny związanej, która powstaje w wątrobie po estryfikacji z kwasem glukuronowym.

Bilirubina wolna, nazywana też niesprzężoną, krąży z albuminą, nie przenika do moczu, ale może przekraczać barierę krew-mózg. Bilirubina związana, zwana sprzężoną, jest wydzielana do kanalików żółciowych. Proporcja bilirubiny wolnej do związanej wynosi zazwyczaj 2:1.

Hiperbilirubinemia, czyli podwyższenie bilirubiny, może wynikać z różnych schorzeń. Wzrost bilirubiny wolnej występuje przy hemolizie oraz cholestazie, natomiast bilirubina związana wzrasta w chorobach wątroby, wirusowych czy toksycznych. U noworodków w pierwszych dniach życia często obserwuje się żółtaczkę, spowodowaną wysokim stężeniem bilirubiny.

Jak się przygotować do pobrania

Krew powinna być pobierana na czczo w godzinach od 7.00 do 10.00. Wskazane jest, aby ostatni posiłek przed badaniem nie był spożyty później niż o 18.00 dnia poprzedniego.

Cena

16zł