Na czym polega badanie nasienia metodą CASA?

Wspomagana komputerowo analiza nasienia (CASA-SCA) to zaawansowana metoda badawcza wykorzystująca do oceny parametrów nasienia system komputerowy. Ten rodzaj analizy jest szeroko stosowany w medycynie rozrodczej i andrologii.

CASA-SCA jest oparta na obrazowaniu komputerowym i analizie obrazów. System wykorzystuje kamerę, mikroskop i specjalistyczne oprogramowanie do rejestrowania i analizy ruchu komórek nasienia. Dzięki temu możliwe jest dokładne i powtarzalne mierzenie wielu parametrów nasienia, takich jak szybkość, koncentracja, morfologia i żywotność komórek.

Główne korzyści płynące z zastosowania CASA – SCA to poprawa dokładności i wiarygodności oceny parametrów nasienia. Tradycyjne metody oceny nasienia, takie jak ręczne liczenie komórek pod mikroskopem, są bardziej podatne na błędy ludzkie i mogą nie być tak precyzyjne jak analiza komputerowa. CASA – SCA pozwala również na przetwarzanie dużej liczby próbek w krótkim czasie, co jest szczególnie przydatne w klinikach leczenia niepłodności.

Dodatkowo, CASA – SCA może być używany do badania różnych aspektów nasienia, co może pomóc w identyfikacji potencjalnych przyczyn niepłodności. Na przykład, analiza morfologiczna może wykrywać wady strukturalne nasienia, podczas gdy ocena szybkości i ruchu może dostarczyć informacji na temat jakości plemników.

Wniosek jest taki, że CASA – SCA jest zaawansowanym narzędziem do oceny parametrów nasienia, które poprawia dokładność, wiarygodność i efektywność analizy nasienia. Jest szeroko stosowany w dziedzinie medycyny rozrodczej i andrologii, wspomagając diagnozę i leczenie niepłodności oraz badania nad jakością nasienia.

W naszym laboratorium wykonujemy wspomaganą komputerowo analizę nasienia (CASA-SCA), gdzie określamy następujące parametry:

  • objętość ejakulatu
  • całkowita liczba plemników
  • liczba plemników w 1 ml ejakulatu (koncentracja)
  • odsetek plemników ruchliwych
  • odsetek plemników o ruchu postępowym
  • stopień aglutynacji
  • lepkość, pH, barwa i czas upłynnienia
  • morfologia, czyli budowa plemników

Zadzwoń i umów się na badanie nasienia pod numerem telefonu (+48) 89 721 14 44.