BIOCHEMIA/IMMUNOCHEMIA/SEROLOGIA

Badanie kału – pasożyty jelitowe

Metoda

Parasep SF

Czas Realizacji

do 5 dni roboczych

Materiał

  • kał

Dodatkowe Informacje

Ludzkie pasożyty jelitowe to organizmy, które żyją w jelitach człowieka i odżywiają się jego pokarmem. Pasożyty jelitowe mogą powodować różne objawy, takie jak biegunka, bóle brzucha, nudności czy osłabienie organizmu. Niekiedy infekcje pasożytnicze mogą być groźne dla życia, zwłaszcza u dzieci, osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym.

Do najczęstszych pasożytów jelitowych należą:

  • Tasiemce (np. tasiemce uzbrojone, tasiemce nieuzbrojone)
  • Pasożytnicze robaki jelitowe (np. owsiki, glisty)
  • Lamblie
  • Włosogłówki

 

Diagnoza infekcji pasożytniczej jelit polega na badaniu kału pod mikroskopem w celu wykrycia jaj pasożytów lub innych form pasożytniczych. Metoda Parasep SF umożliwia szybkie i dokładne oddzielenie składników kału, co pozwala na bardziej precyzyjne i efektywne badanie próbek.

W leczeniu stosuje się leki przeciwpasożytnicze, które pomagają pozbyć się pasożytów z organizmu. Ważne jest także przestrzeganie higieny osobistej oraz zachowywanie czystości w miejscach, gdzie może dojść do zarażenia

Jak się przygotować do pobrania

Najlepiej jest pobierać próbki kału do badań parazytologicznych przed rozpoczęciem leczenia, ponieważ wiele leków, takich jak związki baru, bizmutu, leki przeciwgorączkowe i antybiotyki, utrudnia rozpoznanie inwazji przewodu pokarmowego. Jeśli konieczne jest stosowanie tych leków, to próbkę kału należy pobrać po tygodniu od zakończenia terapii, a w przypadku antybiotyków – po dwóch tygodniach.

Materiał pobieramy do jałowego pojemniczka na kał (do zakupienia w aptece) z trzech różnych punktów stolca. Podczas pobierania próbki należy zwrócić uwagę na obecność członów tasiemca, dojrzałych postaci glisty ludzkiej, włosogłówki, owsików lub innych podejrzanych struktur, które mogą być fragmentami ciała pasożytów. Te obiekty należy umieścić w osobnym pojemniku z niewielką ilością wody, aby ułatwić ich identyfikację.

Kał powinien być pobierany czterokrotnie, przy czym materiał do ostatniego badania powinien zostać pobrany po przyjęciu środków przeczyszczających.

Cena

45zł