GENETYKA

Detekcja delecji w rejonie AZF (krew/ślina)

Analizowane Warianty

Analizowane loci w regionach AZF:
– AZFa: sY84, sY86, sY822, sY83, sY88, sY1065
– AZFb: sY127, sY134, sY105, sY1224, sY1192, sY 153
– AZFc: sY254, sY255, sY160, sY1191, sY1291
Analizowane loci kontrolne: SRY (sY14), ZFY/ZFX (sY238)

Metoda

PCR

Czas Realizacji

19 dni roboczych

Materiał

  • krew
  • ślina

Dodatkowe Informacje

AZF (azoospermia factor) to region na długim ramieniu chromosomu Y, w którym znajdują się geny regulujące spermatogenezę. Mikrodelecje w jego obrębie zaburzają prawidłową produkcję plemników i mogą odpowiadać za obniżoną koncentrację plemników w nasieniu. Region AZF składa się z trzech subregionów, AZFa, AZFb i AZFc. Mutacje mogą pojawić się w jednym z nich lub we wszystkich jednocześnie. W zależności od obszaru który ulegnie delecji, plemników w nasieniu może być zbyt mała ilość lub całkowity ich brak. Istotne jest również zwiększone ryzyko spłodzenia dziecka z zespołem Turnera wśród nosicieli delecji w obrębie odcinka AZFc.
Kiedy wykonać badanie AZF?
• Gdy badanie nasienia wykaże azoospermię lub znaczą oligospermię

Ocena w którym obszarze regionu AZF doszło do mikrodelecji pozwala na wybranie odpowiedniej techniki wspomagania rozrodu. Ponadto pozwala na ocenę rokowania i rozważenie przedimplantacyjnej diagnostyki genetycznej. Delecja w regionie AZFc cechuje się największą szansą na uzyskanie prawidłowych plemników podczas biopsji jądra. Pobrane podczas zabiegu plemniki mogą zostać wykorzystane do zapłodnienia pozaustrojowego lub poddane kriokonserwacji w celu późniejszego wykorzystania.
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii wskazują, iż badania genetyczne są pomocne w ustaleniu podłoża niepłodności męskiej. Pozwalają nie tylko na znalezienie uchwytnej przyczyny problemów z poczęciem, ale również umożliwiają wykorzystanie odpowiednich metod wspomaganego rozrodu. Ponadto pozwalają na oszacowanie ryzyka przekazania ewentualnych zmian w strukturze DNA potomstwu.

Jak się przygotować do pobrania

W przypadku pobrania krwi – brak konieczności specjalnego przygotowania.

W przypadku pobrania śliny – należy nie jeść, nie pić, nie palić i nie żuć gumy przez 30 minut przed pobraniem.

Cena

350zł