BIOCHEMIA/IMMUNOCHEMIA/SEROLOGIA

Estradiol

Metoda

ECLIA

Czas Realizacji

1 dzień roboczy

Materiał

  • krew

Dodatkowe Informacje

Estradiol (17-beta-estradiol)

U kobiet jest to główny hormon estrogenowy o największej aktywności biologicznej, produkowany (w 95%) przez komórki ziarniste jajnika. Jego ilość skorelowana jest ściśle z fazą cyklu.

Grupa estrogenów jest przede wszystkim odpowiedzialna za wytwarzanie drugorzędnych cech płciowych. Do tej grupy należą: estradiol, estron i estriol. Wydzielanie kontrolowane jest przez oś podwzgórze-przysadka-gonady. Oprócz estrogenów na procesy reprodukcyjne znaczny wpływ mają gestageny.
Estrogeny w głównej mierze wytwarzane są przez pęcherzyki jajnikowe oraz ciałko żółte. Dodatkowo, stanowią niezbędny czynnik przy utrzymaniu ciąży, podczas której produkowane są przez łożysko. Niewielkie ich ilości wytwarzane są przez jądra i korę nadnerczy. Około 98% estrogenów pozostaje związanych z białkiem transportującym SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe).
Oznaczenie poziomu estrogenów jest wskazane w przypadku monitorowania leczenia niepłodności, monitorowania cyklu podczas przygotowania do procedury inseminacji czy też in vitro – pozwala zdiagnozować owulację . Estradiol pełni funkcję kontrolną cyklu miesiączkowego, wpływa na zachowania seksualne i rozrost błony śluzowej macicy.
W diagnostyce niepłodności praktykowane jest oznaczanie estradiolu wraz z FSH między 2 a 5 dniem cyklu, co pozwala na ocenę skuteczności leczenia.
Wskazaniami do oceny poziomu estrogenów jest:
• diagnostyka ginekomastii,
• diagnostyka guzów jajnika i jąder, produkującymi estrogeny,
• pierwotny lub wtórny brak miesiączki,
• przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie płciowe,
• objawy wiralizacji,
• zaburzenia trwania cyklu miesięcznego (zbyt częste, zbyt rzadkie miesiączki).

Jak się przygotować do pobrania

Stężenia estradiolu w ciągu dnia wykazują zmienność – w przypadku cyklicznego oznaczania, należy zachować zbliżoną godzinę pobrania. Badanym materiałem jest surowica, uzyskana po odwirowaniu krwi żylnej.

Cena

40zł