Badania podstawowe

Fosfataza zasadowa (ALP)

Czas Realizacji

1 dzień roboczy

Materiał

  • krew

Dodatkowe Informacje

Fosfataza zasadowa (ALP) jest enzymem, który razem z gamma-glutamylotranspeptydazą (GGTP) jest związany z nabłonkiem dróg żółciowych. Zwiększenie całkowitej aktywności ALP ma znaczenie diagnostyczne w kontekście schorzeń wątroby i dróg żółciowych, takich jak żółtaczka mechaniczna, zapalenie wątroby, rak wątrobowo-komórkowy oraz uszkodzenia toksyczne wątroby. ALP jest również używana w diagnozowaniu chorób tkanki kostnej. Interpretując wynik badania ALP, należy uwzględnić również wartości takich enzymów jak AST (aminotransferaza asparaginianowa), ALT (aminotransferaza alaninowa) oraz GGTP.

W przypadku schorzeń kostnych warto zestawić wynik ALP z GGTP. W sytuacji, gdy obie te enzymy wykazują podwyższoną aktywność, można przypuszczać, że przyczyną wzrostu ALP są dolegliwości związane z drogami żółciowymi. Natomiast, jeśli GGTP jest w normie, przyczyna podwyższenia ALP może leżeć w zmianach związanych z metabolizmem tkanki kostnej, takich jak w osteoporozie. Wśród chorób pozawątrobowych, w diagnozowaniu których przydatne jest określenie poziomu ALP, można wymienić: chorobę Pageta, osteomalację, nowotwory kości, zaburzenia metabolizmu witaminy D, przerzuty do kości, sarkoidozę oraz szpiczaka mnogiego.

Jak się przygotować do pobrania

Krew należy pobierać na czczo w godzinach od 7:00 do 10:00. Ostatni posiłek dnia poprzedzającego badanie powinien być zjedzony nie później niż o 18:00. Należy również pamiętać o zachowaniu tej samej godziny pobrania, ze względu na dobowe zmiany wartości.

Cena

15zł