BIOCHEMIA/IMMUNOCHEMIA/SEROLOGIA

FT3

Metoda

ECLIA

Czas Realizacji

1 dzień roboczy

Materiał

  • krew

Dodatkowe Informacje

FT3 (wolna trijodotyronina)

T3 – czyli trójjodotyronina to hormon tarczycy wydzielany przez komórki pęcherzykowe tarczycy do wnętrza pęcherzyków. fT3 to frakcja niezwiązana z białkami transportowymi, jest parametrem stabilnym. Służy do oceny czynności tarczycy.

Badanie wykonywane jest najczęściej po uzyskaniu niejednoznacznych wyników TSH i fT4 (tyroksyny).
Podwyższony poziom fT3 wskazuje na nadczynność tarczycy, analogicznie obniżone wartości wiążą się z niedoczynnością gruczołu tarczowego. Wskazaniem do wykonania badania są objawy nadczynności tarczycy, którym towarzyszą: obniżony poziom TSH przy prawidłowym stężeniu fT4. Wartość fT3 pozwala na zróżnicowanie takich jednostek chorobowych jak: subkliniczna nadczynność tarczycy (fT3 – w zakresie wartości referencyjnych) i tyreotoksykoza (fT3 – podwyższone).
Ocena wolnej formy hormonów tarczycy pozwala na wyeliminowanie wpływu poziomu białek transportujących. T3 (trójjodotyronina), występuje w organizmie w stężeniach dużo niższych niż T4. Wykazuje jednak 50 krotnie większą aktywność biologiczną w porównaniu z tyroksyną. T3 jest produkowana przez tarczycę, ale w ponad 60 % powstaje w tkankach obwodowych na drodze dejodynacji (usunięcie jednego atomu jodu) tyroksyny. We krwi hormony tarczycy są transportowane przez białka nośnikowe, które produkowane są w wątrobie. Należą do nich alfa globulina (TBG) i prealbumina (TBPA), nieswoisty nośnik albuminowy (TBA). W postaci związanej jodotyroniny są nieaktywne hormonalnie, stanowią swoisty magazyn. W krwioobiegu ok. 0,3% T3 znajduje się w postaci aktywnej (fT3), mającej działanie biologiczne poprzez przeniknięcie do wnętrza komórki.

Hormony tarczycy wykazują działanie na gospodarkę lipidową oraz węglowodanową.

W stanie hipertyreozy– czyli nadczynności gruczołu tarczowego, zauważalne mogą być następujące objawy:
• hiperglikemia – hormony te stymulują rozpad glikogenu w komórkach, co prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi powyżej wartości referencyjnych
• spadek poziomu cholesterolu we krwi – hormony te mają działanie kataboliczne na tkankę tłuszczową
• zauważalny może być wzrost wydalania moczu

Hipotyreoza – niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje zbyt małe ilości hormonów: trójjodotyroniny oraz tyroksyny. Ma to wpływ na:
• funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej – w warunkach prawidłowych hormony tarczycy przyspieszają wchłanianie węglowodanów w jelitach. W przypadku obniżonych ich stężeń dochodzi do obniżenia wchłaniania, co w konsekwencji prowadzi do hipoglikemii (poziom glukozy we krwi poniżej wartości referencyjnych)
• lipolizę w tkance tłuszczowej – przy niedoczynności tarczycy mamy do czynienia z osłabieniem lipolizy, co z kolei skutkuje podwyższonym stężeniem cholesterolu
• kumulację wody w organizmie, spadek wydalania m.in. wapnia.

Podczas interpretacji wyniku, należy pamiętać, że na wysokość stężenia TSH, T4, fT4, T3 oraz fT3, oprócz stanu czynnościowego tarczycy mają wpływ:
• wiek;
• dieta;
• pojemność białek transportujących hormony tarczycy;
• przyjmowane leki;
• choroby współistniejące.

Jak się przygotować do pobrania

Zaleca się pobranie krwi na czczo, rano. Badanym materiałem jest surowica, uzyskana po odwirowaniu krwi żylnej.
Przyjmowanie niektórych leków takich jak np. aspiryna, może przyczyniać się do zafałszowania wyniku badania. U pacjentów leczonych heparyną nie wykonuje się oznaczenia. Zalecenie dotyczy również osób, u których mija krótki okres czasu od odstawienia heparyny.

Cena

35zł