Badania podstawowe

Owsiki – wymaz parazytologiczny

Metoda

mikroskopowa

Czas Realizacji

1 dzień roboczy

Materiał

  • wymaz parazytologiczny

Dodatkowe Informacje

Infekcja owsikami u człowieka, zwana inaczej owsicą, jest bardzo często spotykanym zakażeniem pasożytniczym. Objawia się głównie świądem okolic odbytu, szczególnie w nocy, gdy żeńskie owsiki wychodzą na zewnątrz w poszukiwaniu miejsca do składania jaj. Może także wystąpić nadmierna pobudliwość, podrażnienie skóry wokół odbytu oraz brak apetytu.

Diagnostykę infekcji owsikami przeprowadza się badając kał w poszukiwaniu pasożytów lub wykonując w nocy samodzielnie wymaz z okolic odbytu (kawałek taśmy klejącej przyklejamy do fałd odbytu a następnie naklejamy na szkiełko mikroskopowe), który następnie analizowany jest w laboratorium.

Leczenie owsicy polega na podaniu leków przeciwpasożytniczych, takich jak mebendazol lub albendazol. Ważne jest także przestrzeganie zasad higieny, takich jak częste mycie rąk, obcinanie paznokci oraz częsta zmiana bielizny i pościeli. Ważne jest także dokładne oczyszczenie okolic odbytu z jaj pasożyta.

W przypadku nawrotów infekcji warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszych działań.

Jak się przygotować do pobrania

Zestaw do pobrania należy przed badaniem odebrać w Laboratorium. Wymaz  pobierz rano lub w nocy. Przed  pobraniem nie wykonuj u pacjenta żadnych czynności higienicznych i fizjologicznych. Jedną ręką rozsuń pośladki i przyklej taśmę klejącą jak najgłębiej do fałd odbytu na 5 sekund. Po odklejeniu taśmy, rozprostuj ją i przyklej  do otrzymanego szkiełka podstawowego. Opisz szkiełko ołówkiem: nanieś imię, nazwisko i PESEL.

Zalecamy przeprowadzenie badania co najmniej trzykrotnie, pobierając próbki w kolejnych dniach.

Cena

25zł