SEMINOLOGIA

Pakiet CASA-SCA + Stres oksydacyjny

 • Wspomagana komputerowo analiza nasienia (CASA -SCA)
 • Test stresu oksydacyjnego w nasieniu

Metoda

CASA-SCA
MiOXSYS

Czas Realizacji

do 5 dni roboczych

Materiał

 • nasienie

Dodatkowe Informacje

Wspomagana komputerowo analiza nasienia (CASA -SCA)

Wspomagana komputerowo analiza nasienia (CASA-SCA) to zaawansowany system komputerowy wykorzystywany do oceny parametrów nasienia. Ten rodzaj analizy jest szeroko stosowany w medycynie rozrodczej i andrologii.

CASA-SCA jest oparty na obrazowaniu komputerowym i analizie obrazów. System wykorzystuje kamerę, mikroskop i specjalistyczne oprogramowanie do rejestrowania i analizy ruchu komórek nasienia. Dzięki temu możliwe jest dokładne i powtarzalne mierzenie wielu parametrów nasienia, takich jak szybkość, koncentracja, morfologia i żywotność komórek.

Główne korzyści płynące z zastosowania CASA – SCA to poprawa dokładności i wiarygodności oceny parametrów nasienia. Tradycyjne metody oceny nasienia, takie jak ręczne liczenie komórek pod mikroskopem, są bardziej podatne na błędy ludzkie i mogą nie być tak precyzyjne jak analiza komputerowa. CASA – SCA pozwala również na przetwarzanie dużej liczby próbek w krótkim czasie, co jest szczególnie przydatne w klinikach leczenia niepłodności.

Dodatkowo, CASA – SCA może być używany do badania różnych aspektów nasienia, co może pomóc w identyfikacji potencjalnych przyczyn niepłodności. Na przykład, analiza morfologiczna może wykrywać wady strukturalne nasienia, podczas gdy ocena szybkości i ruchu może dostarczyć informacji na temat jakości plemników.

Wniosek jest taki, że CASA – SCA jest zaawansowanym narzędziem do oceny parametrów nasienia, które poprawia dokładność, wiarygodność i efektywność analizy nasienia. Jest szeroko stosowany w dziedzinie medycyny rozrodczej i andrologii, wspomagając diagnozę i leczenie niepłodności oraz badania nad jakością nasienia.

W naszym laboratorium wykonujemy wspomaganą komputerowo analizę nasienia (CASA-SCA), gdzie określamy następujące parametry:

 • objętość ejakulatu

 • całkowita liczba plemników

 • liczba plemników w 1 ml ejakulatu (koncentracja)

 • odsetek plemników ruchliwych

 • odsetek plemników o ruchu postępowym

 • stopień aglutynacji

 • lepkość, pH, barwa i czas upłynnienia

 • morfologia, czyli budowa plemników

Test stresu oksydacyjnego w nasieniu

Stres oksydacyjny jest jedną z przyczyn męskiej niepłodności i problemów z zajściem w ciążę. Do stresu oksydacyjnego dochodzi gdy nadmierna ilość reaktywnych form tlenu nie jest w wystarczającym stopniu neutralizowana przez fizjologiczne układy oksydacyjne. Niezneutralizowane reaktywne formy tlenu mogą być odpowiedzialne za poważne uszkodzenia DNA. Skutkuje to zaburzeniami funkcji plemników i może prowadzić do niepłodności.

Na wystąpienie nadmiernego stresu oksydacyjnego w nasieniu są szczególnie narażeni mężczyźni otyli, stosujący różne używki, narażeni na toksyczne substancje w środowisku, a także ze zdiagnozowaną cukrzycą i innymi ogólnoustrojowymi schorzeniami.

Jak się przygotować do pobrania

Przed badaniem nasienia powinieneś:

 1. Zachować abstynencję seksualną 2-7 dni

 2. Zachować przynajmniej 1 dzień abstynencji alkoholowej

 3. Zrezygnować ze znaczącego, wykraczającego poza standardowy dla ciebie, wysiłku fizycznego

 4. W dniu badania twój stan zdrowia powinien być dobry, w przypadku infekcji z gorączką lub zatrucia pokarmowego, powinieneś przełożyć badanie

 5. Jeśli stosujesz antybiotyk lub inne leki, przed badaniem skonsultuj się z lekarzem i poinformuj o tym laboratorium. Zapoznaj się też z zakładką Odpowiedzi na często zadawane pytania, gdzie znajdziesz wiele ważnych informacji.

Cena

500zł