Badania alergologiczne

Panel roztocze – rekombinanty

ALERGENY

  1. Dermatophagoides pteronyssinus
  2. Dermatophagoides farinae
  3. rDer p 1, proteaza cysteinowa
  4. rDer p 2, roztocze Gr. 2, NPC2
  5. rDer p 10, tropomiozyna
  6. rDer p 23, roztocze Gr. 23
  7. CCD

Metoda

Polycheck ®

Czas Realizacji

do 10 dni roboczych

Materiał

  • krew

Dodatkowe Informacje

Panel roztocze – rekombinanty został opracowany w celu ułatwienia diagnostyki u pacjentów, którzy kwalifikują się do rozpoczęcia immunoterapii na roztocze kurzu domowego. Jest to przydatne narzędzie do przewidzenia skuteczności leczenia odczulającego.

Panel mierzy stężenie przeciwciał E (IgE) w surowicy krwi w reakcji na 2 ekstrakty roztoczy – Dermatophagoides farinae i Dermatophagoides pteronyssinus, oraz 4 molekuły alergenowe z gatunku roztocza Dermatophagoides pteronyssinus: rDer p 1, rDer p 2, rDer p 10 i rDer p 23.

Roztocze kurzu domowego są alergenami wziewnymi działającymi przez cały rok, ale największe objawy alergii na nie występują zazwyczaj jesienią i zimą. Objawy alergii na roztocze mogą obejmować duszności, katar alergiczny, świsty w płucach oraz astmę.

Dodatkowo test zawiera marker CCD*. Są to determinanty węglowodanowe, mogące wywoływać produkcję przeciwciał E (IgE). Chociaż same nie mają istotnego znaczenia klinicznego, występują w wielu alergenach, takich jak jady pszczół, os czy pyłki traw, i mogą przyczyniać się do pozytywnych wyników testów alergicznych przeprowadzanych na te alergeny.

 

Nazwa molekuły Opis
Der p 1 i Der p 2 Główne markery uczulenia na roztocze kurzu domowego (Dermatophagoides pteronyssinus). U osób z objawami alergii na roztocze kurzu domowego, pozytywne wyniki dla tych molekuł są dobrym markerem wskazującym na dużą szansę skuteczności immunoterapii szczepionką alergenową. Molekuły te wykazują reaktywność krzyżową z cząsteczkami Der f 1 i Der f 2, które są głównymi molekułami innego gatunku roztoczy (Dermatophagoides farinae).
Der p 10 Molekuła, której może nie być w roztworze wykorzystywanym do testów skórnych czy w badaniu przeciwciał E w surowicy krwi. Dlatego też, osoby z alergią na tę molekułę mogą zostać niezdiagnozowani w oparciu o te „tradycyjne” metody, bazujące na całym ekstrakcie (mieszaninie wielu różnych molekuł) roztoczy. U osób uczulonych na nią mogą wystąpić istotne klinicznie reakcje alergiczne (nawet wstrząs anafilaktyczny) po spożyciu krewetek, małż i innych owoców morza czy produktów zanieczyszczonych przez roztocze (np. mąki różnego rodzaju). Wdychanie tego alergenu może powodować objawy ze strony dróg oddechowych, takie jak astma i nieżyt nosa.
Der p 23 Niedawno opisany, trzeci – po Der p 1 i Der p 2, główny alergen roztoczy, obecny głównie w ich odchodach. Molekuła ta może nie być obecna w roztworach wykorzystywanych w testach skórnych i w testach badających krew na obecność przeciwciał E, powodując wyniki fałszywie negatywne u pacjentów z uczuleniem na roztocze. W badaniach potwierdzono, że ok. 8% pacjentów uczulonych na roztocze miało przeciwciała jedynie wobec tej molekuły, zatem u pacjentów z objawami alergii na roztocze, oznaczanie Der p 23 podnosi znacząco czułość badania wobec alergenu roztoczy.

Jak się przygotować do pobrania

Nie ma konieczności specjalnego przygotowania, zgłoś się do naszego Laboratorium w celu pobrania krwi. Nie musisz być na czczo i nie musisz odstawiać leków antyalergicznych.

Cena

185zł