NIEPOWODZENIA ROZRODU

Poejakulacyjne badanie moczu

Metoda

mikroskopowa

Czas Realizacji

1 dzień roboczy

Materiał

  • mocz

Dodatkowe Informacje

U mężczyzny w dobrym zdrowiu zwieracz cewki moczowej pełni funkcję zapobiegania przedostawaniu się plemników do pęcherza moczowego. Jednakże zdarza się, że ten mechanizm nie działa poprawnie, co może prowadzić do sytuacji nazywanej wytryskiem wstecznym. Część nasienia w takim przypadku nie jest wyrzucana na zewnątrz, lecz przedostaje się do pęcherza. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być różne czynniki, takie jak cukrzyca lub stosowanie niektórych leków. W przypadku podejrzenia wytrysku wstecznego u mężczyzny, lekarz może zalecić wykonanie poejakulacyjnego badania moczu.

Pojakulacyjne badanie moczu jest zalecane mężczyznom, u których objętość ejakulatu jest mniejsza niż 1 ml, lub gdy moc oddany po ejakulacji ma mętny kolor, spowodowany obecnością plemników w pęcherzu moczowym.

Warto zauważyć, że przyczyną niskiej objętości ejakulatu mogą być również infekcje bakteryjne, hipogonadyzm lub wrodzony brak nasieniowodów.

Jak się przygotować do pobrania

Procedura poejakulacyjnego badania moczu polega na powstrzymaniu się od stosunku przez około siedem dni (2-7) przed badaniem. Pacjent najpierw oddaje mocz, a następnie zostaje poproszony o ejakulację do specjalnego pojemniczka. Po około 20 minutach należy ponownie oddać mocz zgromadzony w pęcherzu od momentu ejakulacji, po czym Laboratorium bada obecność w nim plemników. Ich wykrycie może świadczyć o występowaniu wytrysku wstecznego.

Cena

100zł