Badania podstawowe, Badania w zaburzeniach płodności, poronieniach

Witamina D

Metoda

ECLIA

Czas Realizacji

1 dzień roboczy

Materiał

  • krew

Dodatkowe Informacje

Witamina D to rozpuszczalny w tłuszczach prekursor hormonów steroidowych, produkowany głównie w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Jest biologicznie nieaktywna i musi przejść dwie kolejne hydroksylacje w wątrobie i nerkach, aby stać się aktywną formą 1,25-dihydroksywitaminy D.

Najważniejsze formy witaminy D to D3 (cholekalcyferol) i D2 (ergokalcyferol). W przeciwieństwie do D3, ludzki organizm nie może produkować D2, który jest dostarczany z żywnością wzbogaconą lub suplementami. Obie formy witaminy D są wiązane w krwi przez białko wiążące witaminę D (VDBP) i transportowane do wątroby, gdzie są hydroxylowane do 25-hydroksywitaminy D. Uznaje się, że to właśnie 25-hydroksywitaminy D odzwierciedla ogólny stan witaminy D w organizmie.

Zdecydowana większość 25-hydroksywitaminy D w krwi to 25-hydroksywitaminy D3, podczas gdy poziomy 25-hydroksywitaminy D2 są mierzalne tylko u osób przyjmujących suplementy D2. Witamina D2 uznawana jest za mniej skuteczną. Najliczniejszym produktem katabolizmu 25-hydroksywitaminy D przez 24-hydroksylazę (CYP24A1) jest 24,25-dihydroksywitaminy D, który stanowi od 2 do 20% całkowitej krążącej 25-hydroksywitaminy D.

Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości. Jej ciężki niedobór u dzieci prowadzi do krzywicy, a łagodniejszy wpływa na efektywność wykorzystania wapnia w diecie. Niedobór witaminy D wywołuje osłabienie mięśni, co u osób starszych zwiększa ryzyko upadków. Może prowadzić do wtórnej nadczynności przytarczyc oraz osteomalacji, zwiększonego metabolizmu kości i ryzyka złamań.

Witamina D wpływa na ekspresję ponad 200 różnych genów i jej niedobór powiązany jest z różnymi chorobami, w tym cukrzycą i nowotworami.

Jak się przygotować do pobrania

Brak wymagań co do pory dnia. Pomiar najlepiej wykonać przed rozpoczęciem suplementacji, tak by podawany preparat nie fałszował wyniku. Dodatkowo, celem kontroli przebiegu suplementacji, zaleca się wykonanie badania po około 3 miesiącach od rozpoczęcia. Badanym materiałem jest surowica, uzyskana po odwirowaniu krwi żylnej.

Cena

75zł