FAQ - Odpowiedzi na często zadawane pytania

Chcę wykonać badanie nasienia, czy muszę się specjalnie do niego przygotować?

Tak, przed badaniem nasienia powinieneś:

  1. Zachować abstynencję seksualną 2-7 dni

  2. Zachować przynajmniej 1 dzień abstynencji alkoholowej

  3. Zrezygnować ze znaczącego, wykraczającego poza standardowy dla ciebie, wysiłku fizycznego

  4. W dniu badania twój stan zdrowia powinien być dobry, w przypadku infekcji z gorączką lub zatrucia pokarmowego, powinieneś przełożyć badanie

  5. Jeśli stosujesz antybiotyk lub inne leki, przed badaniem skonsultuj się z lekarzem i poinformuj o tym laboratorium. Zapoznaj się też z odpowiedziami na pytania na ten temat na naszej stronie internetowej.

W badaniach wykazano, że antybiotyki z wielu grup mogą niekorzystnie wpływać na płodność mężczyzn, poprzez obniżanie zarówno koncentracji plemników jak ich ruchliwości. Najlepiej badanie wykonać po trzech miesiącach od zakończenia kuracji.

NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne typu paracetamol, ibuprofen – zalecamy odczekać 7 dni lub skonsultować się z lekarzem.

Parametry nasienia zależą od wielu czynników, m.in. genetycznych, hormonalnych, środowiskowych, na niektóre mamy wpływ a na inne niestety nie.

Z czynników na które mamy wpływ i które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość nasienia można wymienić: prowadzenie zdrowego stylu życia, zaprzestanie palenia papierosów i spożywania alkoholu, stosowanie zbilansowanej diety, zadbanie o odpowiednią aktywność fizyczną (wg WHO minimum 150 min tygodniowo o umiarkowanej intensywności).

Jeśli wynik badania nasienia był nieprawidłowy, należy skonsultować się z lekarzem w celu dobrania ewentualnej odpowiedniej terapii i/lub suplementacji.

Przyjmowanie tego typu substancji negatywnie wpływa na parametry nasienia. Produkcja plemników może wrócić do normy po około 4 miesiącach od zaprzestania ich przyjmowania.

Nie może. Substancje zawarte w prezerwatywie mogą wpływać na parametry nasienia. Ponadto oddanie nasienia do prezerwatywy powoduje utratę części objętości nasienia, co również może wpłynąć na wynik badania. Nasienie może być dostarczone jedynie w sterylnym pojemniku przeznaczonym do badania m.in. moczu, zakupionym w aptece. Najlepiej aby jednak zostało oddane na miejscu w laboratorium.

W przypadku dostarczenia nasienia oddanego poza Laboratorium, konieczne jest dowiezienie go w ciągu 30 min od oddania, a także utrzymywanie próbki w temperaturze zbliżonej do temp. ciała.

Spożywanie alkoholu wpływa negatywnie na płodność mężczyzn. Nadużywanie alkoholu i ostre zatrucie mogą powodować zaburzenia wytrysku. Regularne nadużywanie alkoholu wpływa negatywnie na parametry nasienia.

Leki antydepresyjne mogą wpływać na takie parametry jak ilość plemników, ich ruchliwość, a także na wyniki badań dodatkowych np. fragmentacja DNA. W celu uzyskania dokładniejszych informacji należy skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie.

Nie zaleca się stosunku przerywanego przed badaniem, ponieważ substancje i komórki zawarte w śluzie z pochwy i ślinie mogą zanieczyścić próbkę, wpływając na jej jakość. Ponadto istnieje ryzyko, że cała próbka nasienia nie zostanie zebrana do pojemnika.

Najważniejsze jest, aby całe nasienie pochodzące z jednego wytrysku znalazło się w pojemniku. Zwiększenie/zwielokrotnienie objętości nie koreluje w pozytywny sposób z parametrami nasienia. Objętość jednej porcji nasienia zostanie zmierzona w laboratorium i odnotowana na wyniku.

Niezwykle istotne z diagnostycznego punktu widzenia jest, aby zbadana została cała objętość nasienia z jednego wytrysku. W przypadku utraty części objętości, należy zgłosić ten fakt personelowi medycznemu w laboratorium.

Regularna aktywność fizyczna jest wskazana. Nie należy z niej rezygnować przed przystąpieniem do badania nasienia.

W celu uzyskania tego typu informacji należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym terapię onkologiczną i zastosować się do jego zaleceń. Wiele leków cytostatycznych wpływa negatywnie na jakość plemników przez długi okres czasu od zakończenia terapii, powodując zaburzenia ich produkcji, uszkodzenia DNA i mutacje.

W Klinice Artemida Olsztyn jest możliwość zamrożenia nasienia przed przystąpieniem do terapii onkologicznej.

Po zabiegu każdy wynik badania zalecamy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Kontrolne badanie nasienia zazwyczaj wykonuje się 8-12 tygodni po zabiegu i po minimum 20 ejakulacjach. Obecność nieruchomych plemników w koncentracji ≤100 tys./ml oznacza prawidłowo wykonany zabieg.

(dotyczy badań Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Trichomons vaginalis, Urealasma parvum, Ureaplasma urealiticum)

  1. Do sterylnego kubeczka (kupionego w aptece) oddaj mocz pochodzący z pierwszego strumienia.

  2. Najlepiej by był to pierwszy mocz po nocy lub po 2 godzinach od ostatniego oddania moczu.

  3. Oddaj niewielką ilość moczu, wystarczy 5 mililitrów, maksymalnie 20-30 ml. Większa ilość moczu powoduje rozcieńczenie próbki i może powodować fałszywie negatywny wynik.

(dotyczy badań Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Trichomons vaginalis, Urealasma parvum, Ureaplasma urealiticum)

Przed oddaniem nasienia zachowaj minimum 2 dni abstynencji seksualnej.

Nasienie należy oddać drogą masturbacji do sterylnego kubeczka w pokoju przygotowawczym zlokalizowanym bezpośrednio przy laboratorium.

Przed oddaniem:

  1. Do toalety oddaj mocz.

  2. Dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem, osusz jednorazowym ręcznikiem.

  3. Umyj prącie ciepłą wodą, całkowicie ściągając napletek. Osusz jednorazowym ręcznikiem.

  4. Oddaj nasienie droga masturbacji starając się nie dotykać wewnętrznych ścianek kubka.

Przed oddaniem nasienia zachowaj minimum 2 dni abstynencji seksualnej.

Nasienie należy oddać drogą masturbacji do sterylnego kubeczka w pokoju przygotowawczym zlokalizowanym bezpośrednio przy laboratorium.

Przed oddaniem:

a. Do toalety oddaj mocz (strumień moczu wypłukuje drobnoustroje kolonizujące początkowy odcinek cewki moczowej mogące fałszować wynik posiewu).

b. Dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem, osusz jednorazowym ręcznikiem.

c. Umyj prącie ciepłą wodą, całkowicie ściągając napletek. Osusz jednorazowym ręcznikiem.

d. Oddaj nasienie droga masturbacji starając się nie dotykać wewnętrznych ścianek kubka.

(dotyczy badań HPV, cytologii, posiewów mikrobiologicznych, badań PCR: Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Trichomons vaginalis, Urealasma parvum, Ureaplasma urealiticum,)

  1. Wymazu nie pobieraj w okresie krwawienia miesiączkowego.

  2. Przez okres 24 godzin przed pobraniem zrezygnuj ze współżycia płciowego oraz ogranicz zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych.

  3. Przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie stosuj żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych. Zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi

  4. Wymaz pobieraj przed badaniem ginekologicznym lub zachowaj 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym

  1. Wymaz najlepiej pobrać rano, po nocy, przed oddaniem moczu lub co najmniej 2 godziny po ostatnim oddaniu moczu.

  2. W dniu pobrania, do mycia okolic intymnych stosuj tylko wodę. Nie zaleca się stosowania w tym dniu żadnych chemicznych środków higienicznych.